Zabytki w Polsce

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko­ Mazurskiej w Olsztynie

Będąc na Mazurach warto zobaczyć znajdujący się w Olsztynie Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko­ Mazurskiej. Wiele osób nazywa zabytek w skrócie Szubienicami. Pomnik zlokalizowany jest na Placu Dunikowskiego, przy alei Piłsudskiego. Wybudowany został w 1954 roku. Pomnik Wyzwolenia złożony jest dwóch pylonów, które miały być symbolem łuku triumfalnego. W bliskim sąsiedztwie pomnika jest między innymi Aleja Piłsudskiego i Ulica Emilii Plater.

Pomnik zaprojektował Xawery Dunikowski, który był jednym z więźniów przebywających w Oświęcimiu w obozie koncentracyjnym Auschwitz­Birkenau. Rzeźba ma wykute sceny pochodzące z czasów drugiej wojny światowej. Jest tam między innymi czołg oraz sierp i młot. Wcześniej pomnik nosił nazwę Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Ze względu na spekulacje, o tym aby go rozebrać zmieniono jego nazwę na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej.

Dopiero w 2010 roku Pomnik doczekał się należytego szacunku. Odnowiono go i umieszczono specjalne tablice mówiące, czego ten obiekt dotyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *